Formatiile AS Roma si Chelsea, ocupantele primelor doua locuri in ierarhia grupei C a Ligii Campionilor isi disputa suprematia pentru primul loc in grupa C. Dupa un meci bun si un rezultat echilibrat pe terenul lui Chelsea, marti, 31.10, de la ora 21.45, cele doua echipe se intalnesc intr-o partida care, teoretic, ar trebui sa mai limpezeaza lucrurile in aceasta grupa haotica.

Dupa primele trei runde, englezii ocupa fotoliul de lider, cu 7 puncte, golaveraj 11:4, avand 2 victorii si un rezultat de egalitate. Italienii ii urmeaza indeaproape, cu o victorie si doua remize, totalizand 5 puncte.

Un succes al jucatorilor Romei i-ar aduce pe acestia pe primul loc al clasamentului, la un punct deasupra lui Chelsea, oferindu-le prima sansa la castigarea grupei. Cu toate acestea, socotelile in grupa C a Ligii Campionilor nu sunt inca incheiate. Chelsea, detinatoarea celui mai bun atac si a celei mai bune aparari din grupa, cu 11 goluri marcate si doar 4 primite, va juca ultimele doua meciuri in deplasare, in Azerbadjian, cu FC Qarabac , pe 22.11 si acasa, cu Atletico Madrid, pe 05.12. Dupa primele intalniri in care formatia britanica a obtinut o victorie la limita, 1-2, in capitala Spaniei si i-a “spulberat”, realmente, pe jucatorii azeri, in meciul de pe teren propriu, incheiat cu un scor de tenis, 6-0, este foarte probabil ca, in cazul unei victorii, Chelsea sa isi asigure primul loc, in proportie de 90%.

La randul lor, romanii au un meci dificil in penultima etapa in compania formatiei spaniole Atletico Madrid, orice rezultat fiind posibil. Nu ar fi exclusa nici o revenire de forma si un rezultat pozitiv al spaniolilor, lucru care ar incurca si mai mult socotelile in grupa.

Un meci ireal in tur

Meciul tur, disputat pe Stampford Bridge, incheiat 3-3, a fost unul de poveste, cele doua formatii oferind poate cel mai spectaculos meci al rundei in grupele UEFA Cahmpions League, potrivit digisport.ro.

Londonezii au deschis scorul in minutul 11 al partidei prin David Luiz, campioana Angliei majorandu-si avantajul pe tabela prin reusita atacantului Belgian Eden Hazard. Se pare ca pauza a fost un sfetnic bun pentru capitolini, acestia reusind sa egaleze, si chiar sa treaca in avantaj, gratie evolutiilor excelente ale lui Kolarov si Dzeko. Bosniacul a fost cel care si-a trecut in cont o dubla, marcand in minutul 70, dupa o pasa a lui Kolarov. In minutul 75, Eden Hazard reuseste si el o dubla, stabilind rezultatul final al unei partide care deschide larg portile calificarii in primavara europeana pentru cele doua formatii.

In cele trei meciuri anterioare disputate, fiecare echipa si-a adjudecat cele trei puncte puse in joc, iar o singura partida s-a incheiat la egalitate, cea de acum doua saptamani. Sase goluri au marcat jucatorii Romei in cele trei intalniri directe de pana acum, in timp ce englezii au reusit sa marcheze cinci.

Partida echilibrata, deschisa oricarui rezultat

Intalnirea de marti de pe Stadionul Olimpic din Roma se anunta echilibrata, orice rezultat final putandu-se inregistra. Acelasi echilibru se mentine si in viziunea operatorilor de pariuri sportive. Mai exact, agentia britanica Sportingbet ofera o cota de 2.60 pentru un succes, ambelor formatii. Mai mult, sunt sanse ca meciul sa se incheie tot indecis, ca si cazul celui disputant acum doua saptamani. 3.30 este cota atribuita de Sportingbet in cazul unui rezultat de egalitate.