2015-11-21-11.53.41O nouă victorie categorică pentru CSU Sibiu, echipa sub 14 ani, în grupa I din faza de calificare. “Galben-albaştrii” s-au impus la o diferenţă de aproape 70 de puncte la Piteşti demonstrând superioritatea netă în această grupă. A fost a şaptea victorie din saşpte meciuri.

CSU a început meciul cu Axinte, Cerbu, Popescu, Iakabos, Mureşan şi Samoilă la schimbare. La finalul primului sfert tabela arăta un incredibil 35-2. În sfertul II au jucat Oltean, Oprişiu, Ilie, Vulcu şi Talpoş iar Cristescu la schimbare. Sibienii s-au impus din nou cu 23-7 iar scorul la pauză indica 58-9.

aaa234Echipa sibiană a mai slăbit puţin motoarele în sferturile trei şi patru dar s-a impus în fiecare cu 17-5 şi 19-14 pentru ca scorul final să arate 94-28. În urma acestui rezultat sibienii conduc detaşat în clasament cu maxim de de victorii şi o medie de 98,8 puncte marcate pe meci.

Marcatorii meciului au fost: Cristian Cerbu 23p, Alex Oltean 18p, Dragoş Axinte 16p, Angi Vulcu 10p, Victor Popescu 5p, Victor Ilie 5p, Tudor Mureşan 5p, Robert Talpoş 4p, Robert Iakabos 4p, Vlad Cristescu 2p, Robert Oprişiu 2p.

Sâmbătă cu Târgu Secuiesc

CSU Sibiu U14 va juca următorul meci pe teren propriu în sala Polivalentă Transilvania din Sibiu unde va da piept cu ocupanta locului 5, CSŞ Nagy Mozes Târgu Secuiesc. Meciul va începe la ora 16:15 iar intrarea este liberă.

Turneele semifinale se joaca în 2016, în 15-17 ianuarie (4 meciuri), 12-14 februarie (3 meciuri), 11-13 martie (4 meciuri) si 8-10 aprilie (3 meciuri).