Gaz Metan a pierdut și al doilea joc din acest an în Liga 1 în deplasare la Astra Giurgiu. Trupa lui Pustai a jucat foarte bine și a avut șansa de a reveni la Mediaș măcar cu un punct dar a cedat în final cu 3-4.

De trei cornere a avut nevoie Mediașul pentru a marcat de 3 ori pe arena giurgiuveană. Rondon a deschis scorul în minutul 16 transformând cu capul centrarea lui Rosado. După doar patru minute Balaure a egalat cu un șut din interiorul careului de 16 metri iar până la pauză gazdele au dus scorul la 3-1 după reușitele lui Matei (min 36) și Urko Vera (min. 41). Darius Olaru a ratat până atunci două marci ocazii de gol.

La reluare, tot medieșenii au marcat primii. Rondul a realizat ”dubla” tot cu capul din… corner. Moise a punctat pentru 4-2 dar cu 8 minute înainte de final Marius Constantin a readus Mediașul la doar 1 gol diferență în spatele fostei campioane. În minutul 85, Rondon are o șansă dublă de a restabili egalitatea, mai întâi cu capul, mingea îi revine și șutează puțin alături.

Vineri cu Juventus

În următoarea rundă, ”alb-negrii” vor primi vizita ”lanternei roșii”, Juventus București. Partida va fi vineri, 16 februarie, de la ora 18:00, pe stadionul Gaz Metan.