Echipa de handbal feminin a câștigat astăzi, scor 27-22, meciul decisiv pentru rămânerea în Liga Națională împotriva uneia dintre contracandidatele directe, Danubius Galați. Cu două etape înainte de final, fetele pregătite de Alexandru Webber s-au salvat definiv de la retrogradare, echipa gălățeană urmând a evolua la baraj chiar dacă se va impune în ultimele două runde.

Măgura a condus pe tabelă din primul până în ultimul minut. Ada Moldovan a spart gheața în min. 1 iar Roxana Gatzel a marcat pentru 2-1 în min. 2:50. Gazdele au mai egalat o dată dar Oana Apetrei a înscris de două ori consecutiv ducând scorul la 4-2 pentru Cisnădie. Treptat, diferența s-a majorat la 3, 4 și chiar 5 goluri diferență dar la pauză s-a intrat cu 13-10 în favoarea echipei lui Webber.

La fel au decurs ostilitățile și în partea secundă. Măgura a condus de trei ori și cu 6 goluri diferență, 19-13, 24-18 și 25-19 iar în final s-a impus meritat cu 27-22 după reușita Ionelei Goran

Pentru Cisnădie a marcat: Moldovan 7, Apetrei 7, Pătulean 5, Gatzel 4, Da Silva 2, Goran 2.