Măgura Cisnădie a învins sâmbătă pe propriul teren formația CSM Slatina cu scorul 27-26, la capătul unei partide în care învingătoarea a fost decisă pe finalul partidei.

În prima repriză Măgura a început mai bine, dar treptat au redus turația motoarelor astfel că vizitatoarele conduceau cu 14-12 la pauză.

Repriza secundă nu a duce multe noutăți pe tabelă până în minutul 48, când gruparea pregătită de Alexandru Weber a restabilt egalitatea la 22. Pe final Măgura s-a distanțat la două goluri, însă scorul final avea să fie 27-26, la finele unui meci aprig disputat în care oaspetele s-au plâns de prestația brigăzii de arbitri.

În urma acestui succes Măgura Cisnădie a acumulat 24 de puncte după 16 partide disputate, fiind la 6 puncte de ocupanta locului 5, Dunărea Brăila, formație ce are un meci în plus față de gruparea din Sibiu.