HC-Alba-Sebes-Magura-Cisnadie120Măgura Cisnădie a făcut primul pas pentru menținerea în elita handbalului românesc. Echipa pregătită de Alexandru weber a trecut de HM Buzău fără a avea prea mari emoții, cu scorul de 32-25 (15-13).

În prima repriză echipa din Cisnădie a condus cu două goluri la capătul unei părți în care echipa din Buzău a jucat cu o dăruire fantastică, iar din această ambiție două jucătoare au ajuns la spital în urma contactelor dure.

Repriza secundă a reprezentat descătușarea Măgurei, formație ce a făcut primul pas spre evitarea retrogradării.

„A fost un joc foarte tare, foarte dur, echipa din Buzău a jucat cu o ambiție fantastică, dar nici o secundă nu s-a pus problema echipei învingătoarei”, a declarat Alexandru Weber, antrenorul echipei Măgura Cisnădie.

Pe final partida a  fost întreruptă minute bune după ce o jucătoare a echipei din Buzău a fost lovită în piept, iar cei de la fața locului au avut marii emoții pentru viața acesteia.

Luni Măgura Cisnădie va juca a doua partidă contra celor de la CSM Slatina, formație ce a pierdut primul joc cu HM Buzău.