DSC_0053Handbal Club Sibiu a pierdut miercuri seară partida cu Universitatea Cluj la doar un punct diferenţă, 28-29. Sibienii au avut atacul în ultimele 15 secunde dar n-au reuşit golul egalizator.

Două reprize diferite miercuri în sala Transilvania. Prima, condusă de oaspeţi care au început excelent partida, scor 3-0, a doua cu sibienii la cârmă care au avut avantajul până în minutul 50, 26-25. După o serie de erori HC Sibiu a cedat conducerea pe tabelă tocmai când mai rămăsese puţin timp. Dacă în min 55, cele două formaţii erau la egalitate, 27-27, cu doar un minut înainte ultimului fluier scorul a devenit 29-27 pentru U. Cluj.

“Urşii” sibieni au marcat imediat golul cu număr 28 iar clujenii au ratat următorul atac. 15 secunde au avut handbaliştii sibieni pentru a egala dar totul s-a decis printr-o lovitură de la 9 metri ratată de David.

Deplasare mai lejeră

Pentru sibieni urmează un joc în deplasare, duminică, 27 martie, ora 11.00. HC Sibiu va înfrunta CNE Sighişoara echipă clasată pe penultima poziţie a clasamentului Diviziei A.