Măgura Cisnădie a mai făcut un pas extrem de important pentru îndeplinirea obiectivului. Fetele antrenate de Alexandru Weber s-au impus cu 22-21, la capătul unui meci dramatic, asta după ce la pauză scorul a fost 13-11.

Întâlnirea de la Cisnădie a debutat bine pentru Unirea Slobozia, grupare ce reușise să conducă cu două goluri, însă gazdele au reglementat rapid situația, iar la pauză scorul a fost 13-11 pentru Măgura.

Repriza secundă a adus desprinderea la trei goluri pentru Măgura, dar finalul a fost unul de foc. Echipa vizitatoare a revenit în joc pe final, iar ultimele secvențe au fost dramatice. Fără trei jucătoare pe teren, Măgura Cisnădie putea fi egalată, dar Slobozia a ratat șapte metri la ultimul atac oaspeților.

Gură serioasă de oxigen pentru Măgura

Victoria cu Unirea Slobozia reprezintă o gură serioasă de oxigen pentru gruparea din județul Sibiu și asta deoarece Măgura s-a distanțat la șase puncte de Danubius Galați, gruparea de la malul Dunării cedând în deplasare cu Universitatea Cluj.

Etapa viitoare Măgura Cisnădie va juca acasă cu CSM București, asta după ce va sta o rundă în prealabil.