CSM - Cisnadie_327Măgura Cisnădie a pierdut primul meci oficial din 2016. Echipa antrenată de Alexandru Weber a cedat pe terenul campioanei cu scorul de 31-19 (19-6, la pauză), la capătul unei partide în care Măgura nu putea emite pretenții.

În prima repriză Măgura Cisnădie a început ușor timorat, iar echipa lui Weber a marcat primul gol în minutul 10.

La pauză, nou-promovata era condusă cu 19-6, însă după pauză echipa li Weber a fost ceva mai atentă pe  faza defensivă și a reușit să mai stopeze raidurile venite din partea campioanei.

Au debutat achizițiile, dar fără Bancilon

În meciul cu CSM București și-au făcut debutul și jucătoarele nou-venite în tabăra lui Weber. Portarul Paula Vișan a avut o evoluție apreciată, în vreme ce Cătălina Preda a evoluat și ea primele minute  pentru Măgura. În vreme ce Pătruțiu a fost pe bancă, iar Moniky Bancilon nu a fost nici rezervă, situația ei contractuală urmând a se clarifica în zilele următoare.