Echipa de handbal feminin Măgura Cisnădie a pierdut pe teren propriu în fața echipei de pe locul secund, HCM Rm. Vâlcea, scor 18-21. La pauză, Cisnădia a fost în avantaj 9-8.

O victorie în meciul de duminică le-ar fi oferit șansa fetelor de la Măgura să urce pe locul doi. Cisnădia a început foarte bine meciul și a condus cu 5-2, 6-3 sau 9-4 dar până la pauză oaspetele au redus diferența la doar un punct, 9-8.

Și partea secundă a început bine pentru echipa lui Webber, dar la cârmă gazdele au mai rezistat doar 10 minute. Vâlcea a preluat conducerea în minutul 43 prin golul Nataliei Vasileuskaya. Cisnădia s-a menținut aproape prin golurile Larissei Araujo și Adei Moldovan, 16-17 în min. 53 dar finalul a aparținut oltencelor care s-au desprins și la 4 goluri.

18-21 scor final și Măgura Cisnădie rămâne pe locul 4 cu 7 victorii, 4 înfrângeri și un rezultat de egalitate.

În runda următoare, a 13-a, Măgura va juca la Slatina cu ultima clasată în Liga Florilor sâmbătă, 20 ianuarie, de la ora 16:00.

Măgura Cisnădie: Fachinello (4), Moldovan (4), Costa (4), Crap (2), Araujo (2), Apetrei (1) și Bozovic (1).

HCM Rm.Vâlcea : Glibko (8), Herrero (6), Tănăsie (2), Vasileuskaya (2), Florica (1), Fraga (1) și Adespii (1)

Arbitrii: B.Stark(B)/R.Stefan(PH) | Observator: C.Potora(Cj)