Gaz Metan a început excelent sezonul în Liga 1 luni seara cu victorie pe teren propriu, 2-1 cu Concordia Chiajna. Rezultatul îi plasează pe ”gaziști” pe prima poziție alături de Dinamo.

Gaz Metan a dominat începutul de meci și a lovit transversala prin Olaru în minutul 21. Nasser Chamed a deschis scorul pentru ”lupi” în minutul 28 dintr-o centrare a lui Crețu.

În minutul 34, gazdele au avut noroc la faza în care Pleșca a respins mingea șutată din lovitură liberă puțin din spatele liniei porții. Arbitrii au lăsat jocul să continue dar după meci portarul medieșean a recunoscut fair-play că mingea a intrat în poartă. La pauză, tabela a indicat totuși 1-1 după reușita lui Guessan, gol cu capul din careu.

Intrat abia în minutul 62 în locul lui Buziuc, atacantul portughez Carlos Fortes a adus victoria gazdelor în minutele de prelungiri. Fortes a trimis superb din colțul careului de 16 metri lateral dreapta, mingea oprindu-se în plasa laterală, fără reacție pentru portarul Concordiei.

Gol Fortes:

Rezumat complet:

Furtuna cu fulgere a oprit nocturna

Partida de la Mediaș nu a fost ocolită de peripeții, care puteau chiar să ducă la pierderea jocului cu 0-3 la ”masa verde” în favoarea echipei oaspete. Furtuna a dat serioase bătăi de cap celor din teren dar punctul culminant a fost atins în pauza jocului. Unul din stâlpii de nocturnă a fost lovit de fulger iar întreaga instalație a fost serios afectată.

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Diallo, Constantin, Busu, Cristea, Fofana, Caiado, Chamed, Olaru, Buziuc. Rezerve: Cristea, Pop, Romeo, Stancu, Costea, Trif, Dos Santos Fortes. Antrenor: Mihai Teja

Concordia: Caparco – Albu, Marc, Fota, Matei, Gorobsov, Prepeliță, Grădinaru, Cristescu, Alves Freitas Dos Santos, Guessan. Rezerve: Costache, Bucșa, Ivanovici, Bărboianu, Batin, Deaconu, Leca. Antrenor: Ionuț Badea.