Valentin Cretu (S), de la Gaz Metan Medias, preia un balon in timpul meciului de fotbal contra echipei Dinamo, din etapa a VI-a a Ligii I, disputat pe stadionul Stefan cel Mare din Bucuresti, vineri, 26 august 2016. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Gaz Metan Mediaș confirmă forma foarte bună prin care trece și revine pe locul al 3-lea după victoria categorică obținută luni în fața lui Dinamo, 4-0. Medieșenii au realizat scorul etapei și ocupă acum poziția a treia în clasament, la doar 3 puncte în spatele liderului FCSB.

Gaz Metan a deschis scorul după un penalty acordat în minutul 30 însă decizia ”centralului” Alexandru Tudor s-a dovedit greșită. Fundașul italian al lui Dinamo l-a faultat pe Llulaku în afara careului de 16 metri dar decizia a rămas neschimbată în ciuda protestelor ”dinamovistului”.

A urmat o serie incredibilă de ratări ale oaspeților care s-au răzbunat pe final. Pleșca a scos miraculos de pe linia porții în min. 39, May Mahlangu a șutat în bara laterală de la 20 de metri în min. 43, iar Rotariu, la aceeași fază a finalizat peste o ”scăriță” după ce a driblat doi fundași.

În partea secundă, golurile medieșenilor aveau să fie prevestite mai întâi de ocaziile lui Crețu (min. 53) și Axente (min. 74). Același Axente a înscris pentru 2-0 și 3-0 în doar 3 minute. Mai întâi, din pasa lui Eric, Mircea Axente îl execută cu sânge rece pe Penedo din 8 metri. Apoi Penedo respinge o centrare în picioarele aceluiași Axente care nu iartă. Ca în prima repriză, cel care a deschis scorul, Llullaku, îl va și închide prin același procedeu, gol din pennalty, în minutul 90.

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – V. Crețu, C. Petre, I. Cristea, Rugasevic, Bic, Danci, Buzean, Axente, Eric de Oliveira (cpt), Llullaku.
Antrenor: Cristian Pustai
Rezerve: A. Marinescu – Trtovac, Olaru, Buziuc, Al. Munteanu, D. Lupu, R. Romeo.

Dinamo: Penedo Cano – Ceccarelli, Nedelcearu, Maric, St. Filip – Hanca, Mahlangu, D. Nistor (cpt) – D. Rotariu, Gnohere, V. Lazăr.
Antrenor: Ioan Andone
Rezerve: Brănescu – M. Popescu, D. Popa, Vl. Olteanu, Dudea, Romera Navarro, Tîrcoveanu.

Arbitru: Alexandru Tudor (București); arbitri asistenți: Vasile Marinescu (București), Sebastian Stoianov (Constanța); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ștefănești/Argeș)
Observatori: Sorin Boca (Iași) — CCA, Cristian Vasc (Târgu Lăpuș) — LPF

În runda următoare, a XX-a, Gaz Metan va întâlni în deplasare Pandurii Tg. Jiu, sâmbătă, 10 decembrie.