Mediașul e pe val după numai 3 etape. Gaz Metan a învins în această seară cu 3-2 pe Dinamo București reușind să revină spectaculos de la 1-2. Fortes a adus victoria ”alb-negrilor”.

Cu antrenorul Mihai Teja încă suspendat, Gaz Metan a făcut un meci senzațional. Darius Olarul a deschis scorul pentru gaziști în minutul 7 dar dinamoviștii au întors scorul în favoarea lor după reușitele lui Diogo Salomao, min. 32, și Robert Moldoveanu, la două minute de la reluarea părții secunde.

Cu un stadion aproape plin în spate, Gazul a revenit în doar două minute, 56 și 58. Mai întâi a fost autogolul lui Mihai Popescu pentru ca șutul lui Carlos Fortes de la 16 metri, pe jos, la colțul lung, să aducă punctele în visteria ”lupilor negri”.

Cu 7 puncte din 9 posibile, Gaz Metan a devenit lider al Ligii 1 cu 2 puncte peste următoarea clasată, FC Botoșani. De altfel, echipa lui Teja e singura cu 2 victorii obținute în 3 meciuri.