13781774_1115409131852817_5250222822190042593_nGaz Metan Mediaș a trecut cu scorul de 2-1 de ASA Tg. Mureș în meciul de debut în Liga 1. La doar un an de la retrogradarea în Liga a II-a, Mediașul revine astfel în eșalonul de elită cu victorie în fața unei echipe mureșene ce pare a fi doar o umbră a celei ce în urmă cu doi an devenea vicecampioana României.

”Alb-negrii” lui Cristi Pustai au deschis scorul în minutul 30 din penalty. Alexandru Tudor a indicat punctul cu var la un faul al lui Candrea. Albanezul Llullaku înscrie din a doua încercare după ce Stăncioiu a reușit să respingă în primă fază.

”Roș-albatrul” Candrea și-a luat revanșa în fața colegilor după ce a reușit să egaleze tabela în minutul 42. Jucătorul târgmureșean a fructificat centrarea lui Borza.

2

Golul victoriei medieșene a fost l-a reușit Axente cu 30 de minute înainte de finalul partidei.

În urma acestui rezultat, ”lupii negri” sunt lideri temporari ai Ligii 1 în timp ce ASA Tg. Mureș rămâne cu -6 puncte.

VIDEO AICI cu golurile partidei.

Gaz Metan: Pleşca – Creţu, Trtovac, Zaharia, Cristea – Al. Munteanu, Susnjar, Buzean, Llullaku – Gavra, Axente. Rezerve: O.Bic, A.Buziuc, C.Danci, Eric, A. Greab(P), C. Petre, A. Zaharia.  Antrenor: C. Pustai

ASA Tg. Mureș: Stăncioiu – G. Matei, Cordoş, Dobrosavlevici, Bucur – Candrea – Zicu, Ursu, Dică, Borza – Andre. Rezerve:C. Chertes, N. Feketics, Y. Hamed, B. Kuku, M. Petra, T. Szasz, A. Viciu (P).  Antrenor: D. Bonetti

Cartonaşe galbene: Susnjar 2′, Cristea 83′, Buzean 90+1 / Borza 26′, Ursu 65′, Cordoş 90+4′.

Arbitri: Tudor Alexandru (Bucureşti), Cerei Alexandru (Cluj-Napoca), Oniţă Aurel (Constanţa); rezervă: Bîrsan Marcel (Bucureşti).

Observatori: Szekely Zoltan (Baia Mare), Bucurescu Marian (Bucureşti).

sursă foto: gazistul.ro, gsp.ro