FC Hermannstadt s-a impus în această seară în derby-ul seriei, în deplasare, în fața Metalurgistului Cugir, scor 1-0. Sibienii au înscris golul victorie în ultimele minute.

Cugirenii au fost mai activ pe parcursul jocului și au trecut de mai multe ori pe lângă deschiderea scorului. Tudor (min. 9, cap pe lângă), Popa (min. 18, șut din interiorul careului) și Itu (min. 32, șut din terenul propriu dar Moldovan respinge cu efort în corner) au semnat ocaziile gazdelor în primul mitan, cărora le-a răspuns doar Pîrvulescu cu un șut peste în min. 24.

Min. 53 a adus prima ocazie a ”roșilor”, Necșulescu a scăpat singur cu Vlase, l-a lobat dar mingea s-a dus peste. Neacșa și Dîlbea au au fost autorii unei duble ocazii de gol în minutul 70 dar din nou, fără efect pe tabelă.

Gabrile Oiță a reușit descătușarea în minutul 89. Mingea centrată din corner de Tătar a fost deviată cu capul în plasă.