FC Avrig a obținut primul punct în Liga a III-a, ieri la Reghin, 1-1 cu Avântul. Jucătorii lui Mihai Ianc s-au văzut conduși pe tabelă încă din primul sfert de oră dar pe final puteau să obțină toate cele trei puncte.

Darius Ghirca a deschis scorul pentru gazde în minutul 16. Golul egalizator a venit abia în minutul 80, autor Rogozan. Jucătorul avrigean a pătruns frumos spre poartă, și-a depășit adversul direct și a înscris printr-un șut frumos.

”A fost un meci mai dur, mai încins, în care s-au dat multe cartonașe galbene de ambele părți. Jocul nostru a fost mai bun decât în prima etapă, e drept și adversarul a fost mai modest, dar se observă îmbunătățiri. Puteam câștiga dacă nu aveam câteva absențe, am avut și acea ocazie în final. Una peste alta e bine și așteptăm următorul meci cu Galda , o echipă bună, harnică dar pe care vrem s-o învingem”, a declarat Vasile Comănean după meciul de la Reghin.

Cu acest prim punct, FC Avrig urcă pe poziția a 9-a în clasament și va juca în etapa viitoare cu Industria Galda de Jos, sâmbătă, 9 septembrie, de la ora 17:00. Galda de Jos e liderul seriei cu 6 puncte din 6 posibile.

În aceași etapă a II-a, Gaz Metan Mediaș II a fost învinsă cu 4-0 de Performanța Ighiu în timp ce Hermannstadt II a trecut cu 3-1 de Millenium Giarmata.