Soda-Ocna-Mures-Gaz-Metan-Medias11Gaz Metan Mediaș a remizat luni seara la Cluj, scor 1-1, cu CFR, după ce a condus cu 1-0, în cadrul etapei a zecea a Ligii I. Pentru formația antrenată de Cristi Pustai a marcat Llullaku ajuns la cea de-a opta reușită și a cincea consecutivă, performanță cu care conduce în clasamentul golgheterilor primului eșalon.

Medieșenii au deschis scorul cu un minut înainte de pauză. La capătul unei succesiuni de pase din prima pe traseul Gavra – Crețu – Llullaku, ultimul a venit perfect în centrul careului de unde a șutat precis în stânga portarului Mincă.

CFR a egalat din penalty în minutul 58 prin Nascimento, după un henț sancționat anterior la Trtovac în suprafața de pedeapsă.

CFR Cluj: Mincă – Tînc, Larie, Horj, Peteleu – Rus, Nascimento – Tomislav, Ruiz, Nouvier – Bud. Antrenor: Vasile Miriuță
Rezerve: Marc, Mureşan, Ene, Păun, Neagu, Omrani, Chiriţă

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Creţu, Trtovac, Buzean, Rugasevic – Danci, Cristea – Romeo, Bic, Llullaku – Gavra. Antrenor Cristi Pustai
Rezerve: Marinescu, Stancu, Petre, Olaru, Munteanu, Eric, Axente

llullakuConvocat la națională

Albanezul Andrez Llullaku a fost convocat la echipa națională a țării sale în vederea meciurilor cu Spania și Liechtenstein. Fotbalistul de 21 de ani este într-o formă excelentă în acest debut de sezon marcând de 8 ori în 10 partide.

Llullaku se află în România din 2012 timp în care a jucat pentru Gaz Metan Mediaș în cea mai mare parte din timp dar și la Iași, pentru doar 6 luni.