Echipa secundă a celor de la Gaz Metan Mediaș tinde să devină surpriza plăcută a Ligii a III-a, seria a V-a. ”Alb-negrii” au obținut a treia victorie consecutivă și a doua în deplasare după ce au trecut și de Unirea Dej, scor 2-1.

Gaziștii au marcat câte o dată în fiecare repriză prin ”dubla” lui Fabian Lokaj în minutele 40 (șut violent din interiorul careului) și 68 (fază unu la unu cu portarul dejean). Golul gazdelor a venit în ultimul minut de prelungire, autor Alexandru Papp care a fructificat din prima o centrare de pe partea stânga.

FC Unirea Dej:

Rezerve: 1. Georgiu, 19. Popescu, 5. Blaj Al., 10. Blaj Fl., 39. Sabo, 7. Kocsis, 29. Kiș. Antrenor: Alpar Meszaros.

Gaz Metan Mediaș II:

Rezerve: 1. Ciupercean, 29. Grădinar, 22. Gomos, 94. Socaci, 9. Mărginean, 90. Iorga. Antrenor: Dumitru Solomon.

Cu 10 puncte în 8 jocuri, Gaz Metan II ocupă acum locul 10 și a depășit aproape complet zona retrogradării în care se afundă tot mai mult echipa Avrigului (ultima poziție, 2 puncte în clasament). FC Avrig a pierdut cu 4-0 în deplasare la U. Cluj iar în seria a IV-a, Hermannstadt II a învins cu 3-0 formația timișeană Mama Mia Becicherecu Mic.