Din postura de ”lanterna roșie” Gaz Metan II Mediaș a reușit o victorie absolut surprinzătoare în fața echipei care în urmă cu două etape era lider în C5 iar acum ocupă poziția a V-a, la doar 3 puncte de prima poziție. Echipa a II-a a Gazului s-a impus cu un spectaculos 4-3 pe terenul Industriei Galda De Jos și a părăsit locurile retrogradabile pe care se afundă o altă echipă sibiană, FC Avrig.

Gaziștii s-au văzut conduși încă din minutul 3 după reușita lui Daniel Lupșan dar în 12 minute au marcat de trei (!!!) ori prin Alexandru Buziuc (min. 19), Andrei Tîrcoveanu (min. 24) și Olivian Surugiu (min. 31).

Galda a egalat prin reușitele lui Cristian Vonya (min. 40) și George Goronea (min. 68) dar lovitura decisivă avea să vină în minutul 85, Surugiu întregind ”dubla”.

În urma rezultatului, Gaz Metan II urcă trei trepte și ajunge pe locul 12 cu 4 puncte obținute în 6 etape și la 3 puncte distanță de următoarea poziție superioară ocupată de Unirea Dej.

În aceeași serie, FC Avrig a stat în această etapă și, cu doar 2 puncte, a ajuns pe ultima poziție.