Spectacol total pe stadionul „Municipal” din Sibiu, unde FC Hermannstadt a disputat primul meci din noul an contra celor de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Formația antrenată de Vaile Miriuță a remizat 2-2, asta după ce la finele celor 45 de minute scorul era 0-1.

Minutul 13 avea să fie unul cu ghinion pentru FC Hermannstadt. Safranko înscrie cu capul după o centrare șutată, foarte bună, venită din partea lui Andrezly. În minutul 21, Sepsi a fost la un pas de 0-2, însă Figueiredo a reținut lovitura de cap a lui Andrezly.

În minutul 35 sibienii dau primele semne de viață pe plan ofensiv, iar șutul lui Offenbacher trece pe lângă poarta lui Niczuly. În minutul 42, Niczuly are o intervenție formidabilă la lovitura de cap a lui Luchin.

Duă pauză Sepsi a irosit o nouă oportunitate uriașă de a se desprinde pe tabelă, atunci când Ștefănecu îl driblează pe goalkeeper-ul gazdelor, iar Safranko a trimis în blocaj.

În minutul 61, Vasile Miriuță face o mutare extrem de inspirată, mutare care avea să schimbe total cursul jocului. Gabriel Debeljuh intra în teren în locul lui Daniel Offenbacher, iar nou-intratul în teren avea să devină eroul gazdelor. În minutul 66 Debeljuh restabilește egalitatea. Bușu îl servește perfect, iar atacantul croat nu ratează execuția cu capul și îl învinge pe Niczuly. Din păcate pentru gazde avantajul a durat extrem de puțin, în minutul 68 iese din nou la rampă Safranko, acesta face 1-2 și reduce audiența la tăcere, asta după ce a înscris de lângă Ousmane Viera.

În minutul 84, Gabriel Debeljuh scapă singur cu Niczuly, îl driblează pe portarul oaspeților și înscrie în poarta goală, asta deși oaspeții soliciatu inutil ofsaid.

În minutul 90+2, Lucian Dumitriu ratează șansa victoriei pentru formația lui Vasile Miriuță. Mijlocașul gazdelor trimite cu capul în bara transversală în urma unei centrări venite din partea lui Yazalde.

Iată cele două distribuții:

FC HERMANNSTADT:

Rezerve: Novo, Taira, L. Dumitriu, Debeljuh, Dâlbeam L. Buzan, S. Bușu. Antrenor: Vasile Miriuță.

SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE:

Rezerve: Fejer – L. Fulop, Karanovic, Dumiter, Calin, Achahbar. Antrenor: Leo Grozavu.

În urma acestei remize, formația sibiană acumulează 24 de puncte după 23 de partide și se află pe locul 10 în Liga 1. FC Hermannstadt va juca partida următoare în deplasare cu FC Botoșani, dispută programată pe data de 10 februarie.