Gaz Metan Mediaș a remizat, scor 0-0, cu campioana țării noastre, CFR Cluj, formație care are unul dintre cele mai valoroase loturi din prima ligă a fotbalului românesc.

Gruparea pregătită de Edi Iordanescu a început modes meciul, iar oaspeții au fost la un pas să deschidă scorul în minutul 11 prin Bilel Omrani, dar „veteranul” Pleșca a respins șutul atacantului de la CFR.

În minutul 23, oaspeții au cerut penalty la duelul dintre Omrani și Pleșca, însă centralul partidei nu s-a lăsat înduplecat, fază contestată îndelung de oaspeți. În minutul 27, Gazul a dat primele semne de viață, când portarul „alb-vișiniilor” a respins șutul de la 20 de metri a lui Chamed.

Cu un minut înainte de pauză, Răzvan Pleșca respinge cu greu un balon trimis cu capul de Omrani și menține corul „alb”. În urma cornerului rezultat din această fază, ex-găzarul Rondon îl încearcă și el pe Pleșca,dar goalkeeper-ul „alb-negrilor” e din nou la post.

Partea secundă aduce un joc de luptă, dar fără ocazii clare la cele două porți, astfel că Gaz Metan Mediaș – CFR Cluj se încheie fără gol, iar gazdele continuă să spere la play-off, asta deși FC Botoșani va juca luni pe propriul teren cu FC Hermannstadt.