Echipa a II-a a celor de la FC hermannstadt a obținut vineri, pe stadionul Obor, prima victorie în Liga a III-a. Trupa pregătită de Bogdan Piko a învins cu 3-1 Millenium Giarmata și a urcat pe poziția a noua în clasament.

Tabela s-a modificat rapid în favoarea gazdelor după doar 8 minute. Cătălin Tarcea a transformat un penalty șutând perfect lângă bară în colțul opus ales de portarul timișean. Avantajul s-a dublat în minutul 25. Șutul lui Adi Pop din 10 metri lateral stânga l-a lăsat din nou fără reacție pe portarul oaspete. Până la pauză, ambele echipe și-au mai trecut în cont ocazii frumoasă (o bară pentru Giarmata) dar fără rezultate pe tabelă.

În partea secundă fiecare echipă avea să mai înscrie câte o dată, prima fiind Giarmata. În minutul 57 Joseph Anagor transformă în gol o centrare în 6 metri din lovitură liberă lateral dreapta înscriind cu capul din plonjon. Ultimul cuvând i-a aparținut lui Dan Roman în minutul 72. După o fază relativ similară cu cea de la golul Giarmatei, Dan Roman avea să împingă mingea în poartă tot cu capul însă mingea i-a revenit din transversală trimisă de un coechipier din 3 metri. 3-1 scor final.

Hermannstadt II va juca în etapa a treia în deplasare, sâmbătă, 9 septembrie, de la ora 17:00. Alb-roșii întâlnesc Șoimii Lipova.

sursă foto: Valentin Macrea – facebook FC Hermannstadt