IMG_3395Gaz Metan Mediaș a pierdut cu 3-1 la Iași (1-1, la pauză), la capătul unei partide în care și Gaz Metan Mediaș a avut șansele ei. Axente a marcat pentru echipa lui Pustai, iar nou-promovata rămâne cu 3 puncte în două etape.

În prima repriză la prima fază importantă a meciului Poli Iași a deschis scorul în urma unui corner de pe partea dreaptă, Țigănașu a deschis scorul pentru moldoveni, în minutul 5.

După mai multe ocazii irosite de Gaz Metan Mediaș a restabilit egalitatea prin Mircea Axente, jucătorul medieșenilor a înscris cu un șut din interiorul careului.

În repriza secundă elevii lui Cristi Pustai au pus presiune la poarta lui Grahovac. Între minutele 50-60 ieșenii au irosit o sumedenie de ocazii, însă Cristi Pustai a echilibrat partida prin schimbările efectuate.

În minutul 81 Poli Iași dă lovitura de grație prin Lukacs Bole, acesta a tras de la 20 de metri sub bara transversală, fără speranțe pentru Răzvan Pleșca.

În minutul 90 Gaz Metan Mediaș mai primește o lovitură de grație. Andrei Cristea execută bine o lovitură liberă, balonul trece prin zid și-l lasă fără reacție pe Răzvan Pleșca.

Iată cele doup distribuții:

CSMS Iași: Grahovac – I. Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu – Ciucur, Mitic, Târșă, Bole – Piccioni, A. Cristea

Antrenor: Nicolo Napoli.

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, I. Cristea, Zaharia, Susnjar, C. Petre – Danci, Llullaku – Munteanu – Axente, Gavra.

Rezerve: Alexandru Greab, Jasmin Trtovac, Ionuț Buzean, Eric de Oliveira, Alexandru Zaharia, Alexandru Buziuc.

Antrenor: Cristi Pustai