5În etapa a V-a a Ligii a III-a, seria a V-a, Gaz Metan Mediaș II s-a impus clar în deplasare, pe terenul ”lanternei roșii”, Recolta Dorolț. Medieșenii s-au impus cu 4-1 și după 5 etape ocupă poziția a treia a podiumului.

Mediașul a deschis scorul rapid în minutul 10 prin Alexandru Buziuc care a înscris cu capul din centrarea lui Zaharia. 2-0 a devenit scorul în minutul 35 la capătul unui contraatac finalizat de Zaharia. Meciul părea să se relanseze după reușita lui Thomas Goț din minutul 41 (1-2) dar Pușcatu a refăcut diferența de două goluri cu un minut înainte de pauză.

În partea secundă cei care au mai marcat au fost tot medieșenii. Alexandru Buziuc a realizat ”dubla” în minutul 64, la fel ca în prima repriză, după un contraatac.

Arbitru: Nicolae Dragoș Lunca (Cluj). Asistenți: Cristian Alin Mureșan (Cluj) și Vlăduț Gașpar (Tg. Mureș). Observatori FRF: Ioan Onicaș (Zalău) și Ion Zare (Oradea)

Recolta Dorolț: Oșan – Lauruk, Csik, Rebegea, Toma, Nemeș, Meșter, Ionescu, Vincze, Goț, Pop. Rezerve: Rapolti, Gulya, Șimon, Moldovan, Ștef, Bâgiu, Attila. Antrenori: Mihai Sabău Zvegler și Attila Mandi.

Gaz Metan Mediaș II: Florea – Stancu, Pușcatu, Porav, Trif, Ignat, Bic, Zaharia, Predescu, Iorea, Buziuc. Rezerve: Cîmpian, Săvuț, Drăghiță, Răduț, Țili, Mărginea, Călbază. Antrenor: Constantin Hanc.

În runda următoarea, Gaz Metan Mediaș II va juca pe teren propriu, vineri, 5 octombrie, de la ora 15.00 cu FC Bistrița, ocupantă a locului 13.