dsc_0460A cincea victorie consecutivă pentru șelimbăreni aduce schimbări vizibile și în clasamentul Ligii a IV-a. După 12 etape, Viitorul se află pe locul 5, la egalitate de puncte, 27, cu două echipe mult mai bine cotate, Măgura Cisnădie și Hermannstadt II. Pe lângă victorie, meciul cu ASA reprezintă a cincea partidă consecutivă în care formația pregătită de Mihai Ianc înscrie cel puțin 5 goluri.

Sbîrcea a deschis scorul pentru gazde în minutul 33 dublat după doar 3 minute de Costea. După pauză același Costea a înscris pentru 3-0 în minutul 59 iar Grigore a mărit avantajul în minutul 62. Scorul final, 5-0 a fost stabilit de Ungurianu în minutul 88.

În runda următoare, a XIV-a, Viitorul Șelimbăr se va deplasa la Agnita într-un veritabil derby al etapei. ASA Sibiu va primi vizita liderului FC Avrig.