12347578_1164159203597795_9022584401342412628_nGaz Metan Mediaş a pierdut în urmă cu câteva minute pe trenul formaţiei din Mioveni, scor 2-0 într-un meci care a contat pentru ultima etapă a Ligii a II-a. Mediaşul încheie turul pe poziţia a şasea, ultima a play-off-ului.

Mediaşul a început curajos dar Filgiomeni şi Romeo n-au nimerit ţinta în minutule 10 şi 19. Mai precise au fost gazdele în minutul 23 care aveau să deschidă scorul în urma unei acţiuni a lui Nilă. Scăpat singur spre poartă, acesta i-a pasat lui Ayza care a înscris din interiorul careului.

Din minutul 27, “alb-negrii” au rămas cu un jucător mai puţin pe teren după ce portarul Greab primit direct cartonaşul roşu în urma intervenţiei asupra lui Ayza în careu. Arbitrul dictează penalty dar portarul de rezervă al Gazului, Botoşer respinge.

În minutul 74, CS Mioveni înscrie al doilea gol prin Alin Popa. Ayza a recuperat pe partea stângă, a pătruns în careu pasându-i lui Popa care a îndeplinit o simplă formalitate.

Cele două formule de joc:

CS Mioveni: F. Croitoru – Tirică, Calvin, Bg. Stoica (cpt.), Ct. Stan – A. Popa, Mîrzeanu Biceanu, Ed. Florescu – Nilă, Ayza
Rezerve: Oct. Popescu – Traşcă, Şchiopu, Al. Răuţă, Ed. Neacşu, Năstăsie, M. Vintilă
Antrenor: Marius Stoica

Gaz Metan: Greab – R. Romeo, Abrudan (cpt.), Elton, Buzean – I. Crisea, Băjeanu – Al. Munteanu, M. Stancu, Olaru – Figliomeni
Rezerve: Botoşer – Vişa, Trif, Bic, Şuşu, Florean, Llullaku
Antrenor: Leo Grozavu

Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); Asistenţi: Stelian Slabu (Braşov) şi Vlad Bârleanu (Bucureşti).

Rezumat text:

Min 84 Ayza scapă singur spre poartă, dar este deposedat în ultimul moment de portar

Min 83 Alin Popa iese şi intră Vintilă

Min 80 Şuşu, şutează de la 20 de metri, poziţie centrală, puţin peste poartă

Min 77 Băjeanaru este schimbat de Şuşu

Min 74 2-0 Ayza recuperează pe partea stângă, pătrunde în careu şi îi pasează în faţa porţii lui Alin Popa, care îndeplineşte o simplă formalitate şi marchează

Min 66 Nilă este înlocuit de Năstăsie, la gazde, iar Figliomeni de Llullaku, la oaspeţi

Min 63 Alin Popa pătrunde pe flancul drept, intră în careu, centrează pentru Ayza, care trage peste, cu toată poarta în faţă

Min 60 Mîrzeanu este schimbat cu Răuţă

Min 57 Băjenaru recuperează în jumătatea adversă, şutează la semi-înălţime de la 25 metri, puţin pe lângă poartă

Min 52 În urma unui corner executat pe colţul lung al porţii Gazului, Nilă reia cu capul, dar mingea loveşte plasa laterală

Min 28 Acelaşi Ayza execută penalty-ul, în stânga lui Botoşer, dar portarul de rezervă al medieşenilor reuşeşte să respingă

Min 28 Portarul Botoşer intră în locul lui Alex Munteanu

Min 27 Ayza scapă singur cu portarul, este faultat pe linia careului mare, de portarul Greab şi se dictează penaly şi eliminare pentru goalkeperul Gazului

Min 23 1-0 Nilă pleacă de la limita offside-ului, scapă singur spre poartă şi îi pasează lui Ayza, care finalizează din interiorul careului

Min 19 Romeo pătrunde pe flancul drept şi şutează la colţul scurt, dar mingea trece pe lângă vinclu

Min 16 Ayza, driblează un adversar la 16 metri de poarta adversă, şutează puternic, dar Greab reţine în doi timpi

Min 10 Filgiomeni şutează, de la 16 metri pe jos, dar mingea loveşte plasa laterală

sursă rezumat text: liga2.prosport.ro

În aceeaşi etapă s-au mai disputat meciurile: Şoimii Pâncota – U. Cluj 1-3, Olimpia Satu Mare – Unirea Tărlungeni 1-1, FCM Baia Mare – FC Bihor 6-0, FC Caransebeş – Metalul Reşiţa 4-2, FC Braşov – Chindia Târgovişte 0-0 (încă se joacă), CSM Rm. Vâlcea – UTA Arad (duminică, ora 11.00)