Gaz Metan Mediaș a învins în această seară, scor 1-0, formația FC Voluntari pe care o depășește astfel în clasament. Darius Olaru a fost marcatorul singurului gol al partidei.

Istoria partidei s-a scris în minutul 59, Caiado a centrat perfect pentru Olaru care a fructificat cu capul din interiorul careului, la capătul unei faze construite de Ely Fernandes după o cursă de 70 de metri cu mingea la picior.

În ultimele 10 minute ale întâlnirii, Constantin, Târcoveanu și Cristea au ratat fiecare șansa loviturii de grație în fața ilfovenilor rămași din minutul 80 fără portarul Balauru, eliminat.

Pentru Gaz Metan mai sunt 4 ”finale” până la încheierea sezonului cu ACS Timișoara (deplasare), Sepsi OSK Sf. Gheorghe (acasă), Juventus (acasă) și FC Botoșani (deplasare).

Cu 25 de puncte, Gaz Metan urcă două poziții, pe locul 5. Pe poziții retrogradabile rămân Juventus București și ACS Timișoara iar locul de baraj revine momentan Voluntariului.