Gaz Metan Medias - Metalul Resita76Gaz Metan Mediaş a învins în această după amiază Universitatea Cluj prin golul marcat de Alexandru Munteanu în minutul 63 într-un meci din etapa a XVII-a a Ligii a II-a. “Alb-negrii” par să fi depăşit pasa neagră prin care au trecut marcată de cele două înfrângeri consecutive cu Unirea Tărlungeni şi Şoimii Pâncota, rezultate care i-au detronat din poziţia de lideri pe medieşeni.

Gazdele au început curajos iar primii care au încercat poarta lui Niczuly au fost Munteanu (min. 4), Olaru (min. 7) şi Stancu (min. 17). Clujenii au mai echilibrat jocul până la pauză şi după primele 45 de minute s-a intrat cu 0-0 la vestiare.

Gazul a dat lovitura în minutul 63 în urma unei acţiuni pe partea dreaptă a lui Alex Munteanu. Pătruns în centru pasează lui Băjenaru care îi retrimite lobat peste fundaşi iar Munteanu, din şapte metri, îl lobează pe Niczuly. Scorul se menţine până la final şi Mediaşul urcă poziţia a cincea, la doar 3 puncte de liderul CSM Rm. Vâlcea.

A fost ultimul meci “acasă” pentru Gaz Metan în acest an. Mediaşul va juca etapa viitoare în deplasare la Mioveni, sâmbătă, 5 decembrie, ora 11.00, după care campionatul se va întrerupe până în 27 februarie.

Gaz Metan: Greab – R. Romeo, Abrudan (cpt.), Elton Dos Santos, Buzean, I. Cristea, L. Băjenaru, M. Stancu, Al. Munteanu, D. Olaru, Figliomeni
Rezerve: Botoşer – Vişa, R. Ignat, Florean, Llullaku, Buziuc, Vitinho
Antrenor: Leo Grozavu

U. Cluj: Niczuly (cpt.) – Butean, R. Crişan, Cordoş, Hîmpea – Boboc, Cîndea – Oct. Ursu, Calcan, L. Kovacs – Cocină
Rezerve: Ţicrea – A. Mutu, Keresztes, C. Popescu, Schieb, Al. Dulca, N. Janos
Antrenor: Mihai Teja

12308852_1245985735428519_1395565613_nSuporterii lui “U” în număr mare la Mediaş

Aproximativ 100 de fani ai lui U. Cluj au însoţit echipa la Mediaş în ciuda situaţiei dificile pe care o traversează echipa de sub Feleac în privinţa rezultatelor. Ataşamentul galeriei “şepcilor roşii” pentru una dintre cele mai iubite echipe din Ardeal (care a împlinit recent 96 de ani de la înfiinţare) este binecunoscut, ultraşii clujeni reuşind să pună presiune pozitivă pe conducerea clubului şi factorii de decizie locali în mai multe momente dificile pe care le-a traversat “U” în ultimii ani.