Gaz Metan Mediaș a câștigat prima partidă din play-out contra celor de la ASA Târgu Mureș. Elevii lui Cristian Pustai au marcat ambele goluri în repriza secundă, asta după ce la pauză scorul a fost 0-0.

Prima mare ocazie a partidei a venit în minutul șapte, când Sikorski l-a driblat pe portarul Pap, dar a trimis în plasa laterală. În minutul 24, Gaz Metan a mai trecut odată pe lângă gol, când Alex Munteanu a șutat puțin pe lângă poarta lui Pap.  Până la pauză Greab le-a dat emoții spectatorilor, atunci când portarul echipei antrenată de Cristi Pustai a scăpat mingea din mână, dar tot Greab a fost cel care și-a reparat eroarea.

La pauză Sabin Lupu a fost trimis în teren în locul lui Ciprian Petre, iar introducerea lui Lupu a fost benefică pentru medieșeni. Acesta a șutat spre poarta lui Pap, dar Velayos a intrat prin alunecare și a respins balonul, fază la care Gaz Metan a cerut penalty.

În minutul 63, Gaz Metan Mediaș a reușit să deschidă scorul prin Alex Munteanu, acesta a trimis printre picioarele lui Pap. Pe final ASA a creat presiune la poarta medieșenilor, însă în prelungiri „alb-negrii” au dat lovitura, Sikorski învingându-l pe Pap.

Cristi Pustai: „Am început un alt campionat. La pauză am avut emoții”

La finele jocului cu ASA Târgu Mureș, antrenorul Gazului s-a declarat mulțumit de prestația elevilor săi, însă a recunoscut faptul că s-a temut la pauză pentru ceea ce s-ar fi putut petrece pe teren în actul secund.

„Am început un alt campionat. La pauză am avut emoții că meciul ăsta se putea termina altfel. Totuși am arătat că venim cu multe centrări de pe benzi, multe slabe din păcate. Sikorski este atacantul nostru, așa este normal să marcheze goluri”, a declarat Cristi Pustai.