IMG_4260Gaz Metan Mediaș a părăsit Cupa Ligii încă din primul tur. Gruparea antrenată de Cristi Pustai a pierdut cu 0-2 disputa cu ASA Târgu Mureș, asta după ce la pauză scorul a fost alb, 0-0.

În prima repriză ambele formații au avut oportunități de a marca, însă imprecizia la finalizare a făcut ca scorul să rămână 0-0.

După pauză tot medieșenii au fost cei care au ratat primele ocazii, însă golul a venit la poarta lui Greab. Ianis Zicu a marcat în minutul 74 după o fază creată de Benjamin Kuku.

Scorul final a fost stabilit de Feketics, acesta a driblat tot ce i-a ieșit în cale și l-a executat pe Greab.

În urma acestui rezultat Gaz Metan Mediaș părăsește Cupa Ligii, în vreme ce ASA Târgu Mureș se califică în sferturi.

Echipe de start:
Gaz Metan: Greab – Romeo, Stancu, Danci, Muth – C. Petre, Bic, A. Zaharia, Buziuc – Eric, Gavra
Rezerve: Pleșca, Crețu, Trtovac, Cristea, Trif, Olaru, Lupu
ASA Tg. Mureș: Stăncioiu – G. Matei, Cordoș, Dobrosavlevici, G. Mendy – Candrea, Hamed- Ciolacu, Zicu, Ioniță I – Kuku
Rezerve: Viciu, Petra, Cherteș, Ursu, Iordache, Feketics, Deaconu
Au marcat: Ianis Zicu (74), Norbert Feketics (80)
Arbitru: Robert Dumitru (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenți: Stelian Slabu (Brașov), Mihai Marius Marica (Bistrița); arbitru de rezervă: Rareș George Vidican (Oradea)
Observatori: George Ionescu (București) — CCA, — LPF.