Gaz Metan Medias - Metalul Resita74Gaz Metan Mediaș pierde trei puncte importante în lupta pentru promovare. Chindia Târgoviște s-a impus cu 2-1 la Mediaș și pune presiune pe trupa lui Pustai.

Gaz Metan Mediaș a început meciul cum nu se putea mai bine. Cristi Gavra l-a învins  pe Meilă la prima fază a meciului. Atacantul găzarilor a reluat în plasă centrarea venită de pe partea stângă.

În minutul 29, Chindia Târgoviște a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Crinel Stoica a reluat cu capul o centrare de pe partea dreaptă, după ce a fost scăpat din marcaj de apărătorii medieșeni.

După pauză Chindia a dat primul semnal de alarmă, când Popa a centrat pe jos în fața porții, iar Cristea a respins balonul în bară. În minutul 56, Cherchez driblează în adversar în partea dreaptă și înscrie printre picioarele lui Albuț cu un șut din unghi.

Până la final gazdele au mai cerut o lovitură de la 11 metri, la un duel în care Alex Munteanu a căzut în careul vizitatorilor însă centralul partidei nu s-a lăsat înduplecat.

În minutul 89, vizitatorii primesc o lovitură de la 11 metri, acordată destul de ușor și transformată de Honciu.

Iată cele două distribuții:

Gaz Metan: Albuţ – M. Stancu, I. Cristea, L. Cazan, G. Neagu – R. Zaharia, Băjenaru (cpt.), Tîrcoveanu, Al. Munteanu – Coşereanu (Neacşa ’46), Gavra
Rezerve: Botoşer – Buzean, I. Neag, P. Iacob, Al. Zaharia, M. Staicu
Antrenor: Cristian Pustai

Chindia: Meilă – C. Dinu (cpt.), Vătavu, D. Ispas, Martac – Nisipeanu, Honciu, L. Mihai, C. Stoica – Cherchez, D. Popa
Rezerve: Aioani – Dr. Pătru, Bg. Dinu, Neniţă, Neguţ, Aug. Voinea, Dr. Grigore
Antrenor: Nicolae Croitoru