Gaz Metan Mediaș s-a impus în deplasarea de la Clinceni, unde elevii antrenați de Edward Iordănescu s-au impus cu 3-2, asta după ce la pauză „alb-negrii” conduceau cu 2-1.

Partida de la Clinceni a început cum nu se putea mai prost pentru Gaz Metan. Gazdele au deschis scorul prin Jakub Vojtus, acesta s-a desprins din marcaj și l-a învins pe Pleșca cu o lovitură de cap.

Naser Chamed a restabilit egalitatea în minutul 36, când cei de la Clinceni au dat pe lângă minge în urma unei centrări expediate de Fofana. Scorul pauzei avea să fie 1-2, asta după ce Ioan Hora a înscris cu capul în urma unei centrări venite din partea stângă.

Imediat după pauză Medieșenii nu au redus turația motoarelor și au făcut 1-3 prin Sergiu Buș, acesta a fructificat o pasă foarte bună din piciorul lui Cardoso.

Scorul final a fost stabilit în minutul 82, când același Vojtus a făcut „dubla” de la punctul cu var.

Gaz Metan a câștigat toate punctele puse în joc și joacă „finala” petru play-off în meciu de pe propriul teren cu Dinamo București, în vreme ce Viitorul Constanța va juca la Ovidiu cu Academica Clinceni.