Viitorul Șelimbăr a disputat sâmbătă dimineață o partidă amicală contra divizionarei secunde FK Csikszereda, meci pierdut la indigo ca în tur 2-3 (1-0, la pauză).

Elevii antrenați de Florin Maxim au început excelent partida de la Rășinari, irosind câteva oportunități de a marca încă din debutul partidei. Totuși, avea să fie 1-0 pentru Viitorul Șelimbăr în minutul 39, când Alex Curtean a finalizat cu un șut la colțul lung după o acțiune frumoasă a gazdelor.

După pauză Cîrstean a făcut 2-0 (minutul 47), iar mai apoi în minutul 61, vizitatorii au ratat o lovitură de la 11 metri, parată de nou intratul Ciorgovean. Pe fondul mai multor înlocuiri, Viitorul Șelimbăr cedează teren, iar în minutul 79, FK Csikszereda reduce din handicap de la punctul cu var prin Eder. Tot Eder ave să marcheze pentru 2-2 în minutul 83. Golul victoriei a fost marcat de Janos în minutul 89, acesta l-a surprins pe Ciorgovean cu un șut din afara careului.

Iată cele două distribuții:

Viitorul Șelimbăr: Neacșu – Groza, Vișa, Ignat, Monea, Tătar, Giura, Curtean, Neacșa, Cîrstean și Rotar.

Au mai jucat: Ciorgovean, Roșu, Natea, Cîmpean, L. Niță, Tineiu, Ban, Cîrloanță, Moga.

Antrenor: Florin Maxim

FK Csikszereda: Gyenge-Palmes, Intzidis, Apro, Bor-Csürös, Szondi-Pintér, Bauza, Antal-Suciu.
Repriza 2: Bartók-Takacs, Csonka, Gergely, Marrone-Sütő (Eder 70.), Bara-Botorok, Kálmán, János-Becze.

Viitorul Șelimbăr va juca vineri contra celor de la Olimpic Cetate Râșnov, într-o partidă ce va fi găzduită de șelimbăreni.