România a debutat cu victorie la ediția din acest an a Campionatului Mondial de Minifotbal găzduit de Tunisia. Cu 3 sibieni în lot, ”tricolorii” au învins campioana europeană din 2016, Kazakhstan cu 2-1, rezultat ce asigură în mare parte calificarea în optimi. Sibianul Gabi Tănase a marcat golul victoriei.

România a câștigat aseară cel mai important meci al grupei de calificare, în fața Kazakstanului, formație pe care a învins-o cu 3-2 și la ”Europeanul” din această vară. La pauză scorul a fost alb în ciuda începutului tare al băieților noștri și a numeroaselor ocazii create. Tabela s-a modificat pentru prima dată în favoarea kazacilor, gol cu capul pe lângă portarul Amarinei, debutant la națională, după o minge venită din degajarea portarului kazac. 1-1 a devenit scorul din bocancul lui Toma Vincene, excelent servit de căpitanul Răzvan Radu. Cu 8 minute înainte de final, portarul Amarinei a ieșit cu mingea la picior până aproape de mijlocul terenului, a șutat, iar sibianul Gabi Tănase a deviat perfect în poarta kazacilor stabilind scorul final, 2-1.

România va juca a doua partidă azi, de la ora 18.45 cu Guatemala. Meciul va transmis în direct de PRO X. ”Tricolorii” vor încheia apoi meciurile din grupă marți, 10 octombrie, de la ora 21.15 în compania Coastei de Fildeș. Optimile sunt programate joi.

România – Kazakhstan 2-1 (la pauză 0-0)
Stadion: Nabeul, spectatori: 300
Goluri România: Vincene și Tănase
România: Amarinei – Vincene, M. Popa, R. Radu, I. Marian, Burciu, Crăciun, C. Vlad, Tănase, Călugăreanu, M. Pușcă, C. Pușcă, Paulevici, Plopeanu.
Director tehnic: Dan Cojocaru
Antrenor: Cristian Lupu

Meciul integral poate fi vizionat pe youtube AICI, de la min. 1.57.42.