Gaz Metan Mediaș a obținut primul punct în actuala stagiune a Ligii 1 după al doilea joc disputat consecutiv în deplasare. ”Alb-negri” au remizat alb pe terenul lui Poli Iași și elevii lui Pustai rămân fără gol marcat în primele două etape ale sezonului.

Partida a scos în evidență calitățile celor doi portari. Greab și Kelava s-au întrecut în parade spectaculoase în ciuda eforturilor atacanților celor două formații. Pentru medieșeni, Darius Olaru a semnat cea mai mare ocazie de gol în minutul 54, șut în forță spre vinclu, deviat ușor de portarul Iașiului în bara transversală.

În minutul 78, Danci avea să rateze și el din poziție unul la unu cu Kelava însă portarul ieșean a închis perfect unghiul dificil în care a ajuns mingea pentru fundașul Mediașului.

Totul s-ar fi putut termina rău pentru formația lui Pustai dacă Greab nu ieșea și el la rampă în minutul doi al prelungirilor. Cristea a pătruns excelent spre poarta medieșeană și din poziție unu la unu cu Greab a șutat slab, portarul gazist anticipând intenția atacantului gazdelor.

Cristi Pustai: ”Când vin 15 jucători noi, o iei de la zero”

Antrenorul medișean Cristi Pustai a pus începutul mai slab de campionat pe seama reconstrucției echipei: “Am intrat şi noi în sfârşit în clasament. V-am zis şi înainte de meci că vrem să câştigăm, dar ţinând cont că s-a jucat pe o astfel de căldură, e un rezultat echitabil. Noi facem bugetul când putem şi din ce putem. Trebuie să faci contractele pe un an. Din cauza asta jucătorii pleacă la mai bine. Când vin 15 jucători noi, o iei de la zero”

Poli Iași: Kelava – Bosoi, Cioinac, Frăsinescu, Sin – Pedro, Chelaru (Bădic 79) – Kizito (Panţîru 67), Platini, Spătaru (Qaka 45) – Andrei Cristea
Antrenor: Flavius Stoican

Gaz Metan Mediaș: Greab – Zderic, Khubutia, Danci, Buşu – Mitic, Bic – Popovici, Buziuc (Voicu 74), Olaru (Târcoveanu 90) – Golubovic
Antrenor: Cristian Pustai

Stadion: “Emil Alexandrescu” (Iaşi); Spectatori: 3.000; Arbitri: George Rădulescu, Ciprian Danşa, Marius Marchidanu.

Gaz Metan – CFR Cluj, sâmbătă, ora 21.00

În runda a treia a Ligii 1, Gaz Metan va disputa primul meci pe teren propriu. ”Gaziștii” vor primi vizita echipei clasate pe locul secund după două etape, CFR Cluj, într-un joc programat să înceapă la ora 21:00, sâmbătă, 29 iulie.