Parcursul senzațional pentru Gaz Metan în Liga 1 continuă și după etapa a XX-a. Medieșenii au învins la Turnu Severin pe Pandurii Tg. Jiu cu 5-2 după ce la pauză erau conduși cu 2-1 și au trecut peste Steaua în clasament, egalând-o la puncte. Gaz Metan a fost chiar lider pentru 2 zile dar pe prima treaptă a trecut Viitorul Ovidiu învingătoare luni în fața Concordiei, scor 2-1.

Scorul a fost deschis de Sânmărtean în minutul 17 cu un șut superb din afara careului. Alex Muntean a readus egalitatea pe tabelă trei minute mai târziu după ce a profitat de o eroare în apărarea adversă. Până la pauză tot Pandurii a revenit în avantaj după autogolul lui Rugasevici.

După pauză, Muntean a realizat dubla pentru medieșeni pentru ca în decurs de 15 minute gaziștii să mai puncteze de alte 3 ori. Muntean și-a completat hat-trick-ul în min. 67 iar Mircea Axente (77) și Ovidiu Bic (79) au asigurat un final liniștit ”lupilor”. Trupa lui Pustai, lipsită în acest meci de golgheterul Azdren Llullaku, a avut și două bare, prin Ionuț Buzean (7) și Alex Munteanu (90+1).

Gaz Metan va juca următorul meci împotriva la ora 20:00 pe stadionul Gaz Metan din Mediaș.

sursă foto: facebook – Pandurii Tg. Jiu