dsc_0911Într-un meci din cadrul etapei a X-a a Ligii Elitelor U17, Interstar Sibiu s-a impus sâmbătă, pe stadionul Municipal, cu scorul de 2-1 în fața ”lanternei roșii”, LPS Banatul Timișoara. Este a treia victorie pentru ”roș-albaștri” care ocupă acum poziția a noua cu 11 puncte.

Gazdele au deschis scorul în minutul 27 din penalty transformat de Andrei Lascu, rezultat care s-a menținut până la pauză.

Timișorenii au reușit să restabilească egalitatea prin Bogdan Fertu după un șut de la marginea careului.

Golul victoriei echipei pregătite de Dorin Zotincă a venit ca urmare a unei erori individuale în defensiva bănățeană de care a profitat atacantul Interstarului scăpat în poziției unu la unu cu portarul advers.

În runda următoare, sibienii se vor deplasa la Deva pentru jocul cu formația Centrului de Excelență din localitate. Partida este programată pentru 5 noiembrie, de la ora 12.00.

Stadion: Municipal (Sibiu). Spectatori: 40. Arbitri: Sergiu Popa, Aurelian Sîrbu (ambii din Aiud), Mihai Stan (Alba Iulia).