DSC_0040În ultimul meci al etapei a XII-a a Ligii a IV-a, disputat astăzi la Miercurea Sibiului, Unirea s-a impus în fața tălmăcenilor, scor 1-0, și au urcat o poziție în clasament. Cu această ocazia s-au inaugurat și noile investiții ale stadionului din Miercurea, apreciate de cei aproximativ 70 de spectatori prezenți în noua tribună a arenei.

Claudiu Vlad a deschis scorul în minutul 13 pentru gazde după un corner executat la prima bară de pe partea stângă a atacului. Cu 7 minute înainte de final, Mihai Dumitra a dublat diferența pe tabelă în urma unei faze similare celei în care s-a marcat primul gol: centrare DSC_0042din corner la prima bară, intervenție nereușită a fundașului echipei din Tălmaciu și minge deviată în plasă.

Repriza a doua a început cu echipa lui Adrian Bârză mult mai motivată. După doar 5 minute de la reluare Vasile Toma a înscris printr-un șut superb de la 16 metri. Tălmăcenii au fost la un pas de egalare în minutul 18 când au reușit din nou să înscrie. N-a fost de acord ”tușierul” Bogdan Lucescu care a semnalizat prompt o poziție de offside.

Loturile celor două formații:

Unirea Miercurea Sibiului: Ciorogariu – Banea, Munteanu, Span, Elobici, Ursa, Nedescu, Dița, Pavel, Vlad, Dumitra. Rezerve: Drașovean, Timofte, Dumitrescu, Fățan, Mihu, Maiaretti, Sterp. Antrenor: Nicolae Grădinar

FC Tălmaciu: Cristea – Tănăsoiu, Șoimu, Fekete I., Tufiș, Bolotă, Fekete A., Tâlvan, Munteanu, Chirca, Olariu. Rezerve: Cartau, Roth, Stoica, Toma, Beu, Ciorogariu. Antrenor: Adrian Bârză

Arbitrii: Dragoş Patriche, Bogdan Lucescu, Ştefan Bogdan Vasile (toţi din Sibiu). Observator: Laurenţiu Ducu (Sibiu)

Victorie la limită și la juniori

În meciul echipelor de juniori disputat cu 2 ore înaintea jocului seniorilor, cele 3 puncte au rămas tot la Miercurea. Gazdele s-au impus cu 4-3

Meciuri simple în următoarea etapă

Etapa viitoare Unirea Miercurea Sibiului se va deplasa la Cisnădie pentru întâlnirea cu Măgura II, echipă care a pierdut cu 6-0 la Rășinari în această rundă. Tălmaciu va primi vizita echipei Progresul Terezian.