IMG_2931Peste 4.000 de oameni au luat parte la partida din cadrul campaniei de calificare la Euro 2017, turneu destinat jucătorilor sub 21 de ani.  Echipa antrenată de Cristian Dulca a învins cu 2-1, grație reușitelor semnate de Hodorogea și Ioniță II. Oaspeții au punctat și ei pe final prin Charles.

România a început bine partida cu Țara Galilor și a deschis scorul la primul șut pe cadrul porții. Bumba a executat un corner de pe partea dreaptă, iar Hodorogea a înscris din alunecare.

Până la pauză Valentin Cojocaru s-a evidențiat în fața lui Harrison, parând lovitura de la 11 metri primită de vizitatori.

În repriza secundă Ioniță II înscrie cu capul din plonjon și calmează spiritele pentru naționala lui Dulca. Pe final România a tremurat serios, deoarece Cojocaru s-a transformat din înger, în demon și a ieșit hazardat pe o centrare, iar galezii au înscris.

România: Cojocaru – Hodorogea, Miron, Țîru (cpt), Olteanu – Popescu, Marin – Rotariu, Ioniță II, Bumba – Pușcaș

Rezerve: Stoian – Cristea, Păun, Nedelcearu, Voduț, Ivan, Tudorie, Fl.Tănase

Antrenor: Cristian Dulca

Ţara GalilorO’Brien – Jones, Yorwerth, Lockyer, J. Evans – Hedges, L. Evans, Sheehan, Harrison – O’Sullivan, Burns

Rezerve: Crowe – Wharton, Smith, Weeks, Roberts, Charles

Antrenor: Geraint Williams