dsc_0215După un început groaznic de sezon pentru Voința Sibiu, trupa lui Cotoară și-a recăpătat moralul. Asemeni Măgurii Cisnădie în runda trecută, ”alb-verzii” au obținut prima victorie a actualei ediții a Ligii a IV-a tot împotriva Șurii Mari, 12-1.

Echipa sibiană a controlat partida din primul până în ultimul minut iar scorul putea fi mult mai mare având în vedere multitudinea de ocazii ratate din poziții unu la unu cu portarul. Ionuț Frățilă a deschis scorul iar până la pauză mărit avantajul Cristian Țiric (x2), Flavius Mitea (x2) și Marian Budică.

Scorul pauzei, 6-0, a fost dublat în partea secundă. Voința a înscris gol după gol prin Ionuț Frățilă, Marian Budică, Mihai Cornea, Alex Stângu, Adrian Pandea iar ultima reușită avea să fie un autogol. Șura Mare a marcat golul de onoare cu 5 minute înainte de pauză.

Etapa viitoare Voința Sibiu va juca în deplasare la Șura Mare, cu Continental Sibiu în timp ce Athletic va reveni ”acasă” pentru jocul cu Unirea Miercurea Sibiului.

Scorul începutului de sezon

12-1 este cea mai mare diferență de scor înregistrată în primele 5 runde ale campionatului. Voința a reușit astfel să-și refacă aproape în totalitate golaverajul. Dacă înainte jocului sibienii abordau partida cu un necruțător 2-14, după meciul de azi cifrele arată 14-15 (goluri marcate vs. goluri primite). La capitolul scoruri mari urmează Avrig – Sion 9-0, Athletic Șura Mare – Cisnădie 1-8, ASA Sibiu – Păltiniș Rășinari 0-7, Continental – Sparta Mediaș 1-7 dar și Sparta Mediaș – Șura Mare 9-1 în teren dar omologat 0-3 la ”masa verde”.

Tot astăzi, în alte jocuri ale rundei a cincea, Progresul Terezian – FC Avrig 0-5, ASA Sibiu – Sparta Mediaș 1-4.