dsc_0275Progresul Terezian a învins astăzi categoric formația Sparta Mediaș cu scorul de 5-1 și urcă până pe locul 10. Tecoanță a realizat o ”triplă”.

Marius Tecoanță a dus rapid formația gazdă în avantaj după două goluri marcate la interval de 6 minute (min. 12 și 18). Sorin Rotar a redus din diferență în minutul 36 și a stabilit scorul pauzei, 2-1.

Cornel Varză a mărit avantajul într-un interval de 10 minute printr-o ”dublă” realizată în min. 56 și 65. După alte două minute Marius Tecoanță și-a completat ”tripla” stabilind scorul final, 5-1.

La scorul de 3-1 trupa Progresului a ratat o lovitură liberă indirectă acordată după ce portarul medieșean a prin mingea cu mână în apropierea liniei porții după o pasă primită cu piciorul de la un coechipier (video mai jos).

În runda următoarea Progresul Terezian se va deplasa pe terenu de la Aeroport pentru jocul cu ASA Sibiu în timp ce Sparta Mediaș va primi vizita echipei Viitorul Șelimbăr.