dsc_0273Astăzi, Silvatex Orlat și Cindrelul Gura Râului s-au întâlnit pe terenul primeia într-unul din ”clasicele” ligii a V-a. La capătul celor 90 de minute, victorioase au fost gazdele, scor 2-1.

Pe o ploaie măruntă și rece dar care nu a ținut spectatorii departe de stadion, meciul a început fără o dominare clară a unei dintre formații. Cea mai importantă ocazie a primelor minute a aparținut Orlatului, în minutul 8, mingea centrată din corner a fost reluată în bara laterală din câțiva metri. Cei care au marcat au fost însă oaspeții în minutul 18. Florian Luca a prins un șut superb de la 35 de metri și tabela indica 0-1.

Până la pauză, Demian a restabilit egalitatea din penalty în minutul 35. Vasiu a realizat ”dubla” în minutul 68 după un contraatac finalizat cu șut.

Silvatex Orlat ocupă acum poziția secundă în clasament, cu 16 puncte, dar are un meci mai mult disputat decât ”vecinele” de pe locurile 1 și 3. Cindrelul Gura Râului este a opta cu doar 5 puncte acumulate.

În alte meciuri ale etapei a VII-a a seriei I a Ligii a V-a, Izvorul Sângătin – Gloria Loamneș 1-2, Arpașu – Leii Șura Mică 2-0

Teren: Orlat. Spectatori: 200. Arbitrii: Nicolae Alexandru Suvar, Raul Cornea și Marius Duță.

Cartonașe galbene: Claudiu Răulea/ Daniel Oniga, Cosmin Ruse, Marian Cherbeleață

Silvatex Orlat:

Rezerve: 2. Kalanios, 16. Stroia, 17. Cărăbineanu, 10. Muntean, 3. Popa, 4. Ciorogar, 20. Hariga.

Antrenor: Nicolae Iridon și Florin Brunchea

Cindrelul Gura Râului:

Rezerve: 21. Brădeanu, 9. M. Imora, Haiduc, 11. D. Imora, 5. Mercurean, 19. Bîschiu, 3. Călin

Antrenor: Dumitru Pampu