Derby-ul sibian al etapei a XVIII-a a Ligii a IV-a a reunit pe ”Municipal” Hermannstadt II și echipa susținută de suporterii sibieni, Voința Sibiu. Cele 3 puncte au rămas la final în tabăra gazdelor la capătul unui meci cu puține faze de poartă.

Moldovan a deschis scorul în minutul 18 după o minge ușor deviată din corner. Același Moldovan a realizat ”dubla” în minutul 58 frunctificând cu capul o centrare venită de pe partea dreaptă. Nasta a dus diferența la 3 goluri în minutul 63 la capătul unui contraatac.

Jucătorii Voinței s-au trezit abia în ultimele 15 minute când au ratat mai multe ocazii succesive la poarta lui Ciorgovean. Marius Țiboc a înscris golul de onoare al ”alb-verzilor” din centrarea lui Ionuț Frățilă.

Spectacol la peluză

Peluza Sud Sibiu a revenit ”acasă” cu ocazia acestui joc, suporterii sibieni ocupând sectorul din spatele porții cu tabela electronică, acolo unde a fost și a rămas locul tradițional al fanilor activi ai Interului, ai lui FC Sibiu și ulterior (și ultima) Voinței Sibiu. 25 de suporteri au cântat în mod organizat și au colorat sectorul ocupat cu steaguri și fum dând meciului o însemnătate aparte.

Pentru Voința Sibiu urmează încă un meci cu echipe din top 5. ”Alb-verzii” vor întâlni sâmbătă ocupanta locului secund, Păltiniș Rășinari, pe stadionul Voința în timp ce Hermannstadt II se va deplasa la Miercurea Sibiului, joi, 13 aprilie, ora 17:00.

Stadion: Municipal. Spectatori: 150. Timp: însorit, vânt. Arbitri: Adrian Banciu, Adrian Prodan, Alina Voaideș (toți din Sibiu). Observator: Constantin Petca (Sibiu)

Hermannstadt II:

Rezerve: 22. Chirca, 16. Trohin, 14. Savu, 17. Drăgușin, 4. Gheorghiu, 13. Comșa, 18. Kahner

Antrenor: Marian Mărgărit