21Prima etapă a returului în Liga Elitelor U17, seria Vest, n-a fost de bun augur pentru băieţii pregătiţi de Marian Mărgărit. După victoria clară cu Pandurii din etapa trecută, sibienii sperau să bifeze alte 3 puncte care să îi scoată din zona retrogradării, chiar dacă pe “Mecanica” a venit ocupanta locului secund, Universitatea Cluj. “U” s-a impus cu 3-1 deşi debutul a aparţinut gazdelor.

Suprafaţă de joc puternic afectată de ninsorile din ultimele zile a încurcat planurile antrenorilor şi jucătorilor celor două formaţii. Jocul s-a transformat rapid într-unul de bătaie şi mai puţin de construcţie, bălţile fiind principalul inamic al ambelor combatante.

Interstarul a început tare şi a luat cu asalt poarta lui Sălăgean. Ambiţia sibienilor s-a materializat printr-un penalty obţinut în urma unei greşeli a goalkeeper-ului clujean, în minutul 4. În încercarea de a scăpa de atacantul Interstarului care îl şicana uşor blocând degajarea, Sălăgean a lovit cu cotul, fază observată imediat şi penalizată de centralul întâlnirii. Andrei Stanciu a ratat lovitura şutând în dreapta porţii, aceeaşi parte în care s-a aruncat şi Sălăgean.

4647535 minute mai târziu avea să fie 0-1, Alexandru Pop punctând la prima fază mai serioasă a clujenilor. Acelaşi Alexandru Pop a dublat avantajul lui “U” la 2 minute de la reluarea reprizei secunde dar diferenţa pe tabelă s-a refăcut la un gol după reuşita lui Mureşan, şut puternic, 6 minute mai târziu. În ciuda eforturilor echipei sibiene de a egala, tot Clujul a avut ultimul cuvânt, în minutul 71, prin proaspăt intratul Marius Potcoavă, scor final 1-3.

Interstar Sibiu: Dragoş Ciorgovean – Rareş Lăcău, Răzvan Lungu, Radu Păucean, Andrei Lascu, Ilie Solomon, Dragoş Bradu, Raul Apolozan, Alexandru Bolta, Andrei Stanciu, Mihai Ţăpârlan.
Rezerve: Stelian Ciocănea, Adrian Panţîru, Nicolae Mureşan, Paul Bordean.
Antrenor: Marian Mărgărit.

Universitatea Cluj: Darius Sălăgean – Csaba Benko, Adrian Pintea, Andrei Chindriş, Ionuţ Beudean, Adrian Pop, Andrei Paşca, Dan Berci, Cristian Chifu, Alexandru Pop, Paul Costea. Rezerve: Gabriel Dragomir, Marius Potcoavă, Cătălin Uţu, Zsolt Nagy, Ervin Fodor, Răzvan Mureşan, Raul Saroşi.
Antrenor: Vasile Macea.

Următorul joc pentru Interstar în Liga Elitelor sub 17 ani, seria Vest, va fi sâmbătă, 5 decembrie, ora 14.00, în deplasare la FC Ardealul Cluj.