1Bradu a început în forță noul sezon a Ligii a V-a. După ce a fost nevoită să stea în runda inaugurală datorită retragerii din campionat a formației Internațional Sibiu, ”alb-negrii” au decimat liderul primei etape, AS Nocrich.

Partida disputată la Avrig a fost oprită însă cu 15 minute înainte de final atunci când echipa oaspete a ieșit de pe teren sub formă de protest la decizia arbitrului de a acorda cartonaș roșu. ”A fost o decizie corectă a arbtrului care a acordat cartonaș roșu unui fundaș pentru fault în postură de ultim apărător”, a precizat Liviu Stan, antrenor AS Bradu.

Debutul meciului a fost echilibrat dar în minutul 13 o degajare gresita a portarului din Nocrich a fost interceptată de Ionel Onița care a deschis scorul după ce a trecut de doi fundași. Oaspeții au șansa egalării într-o situație unu la unu cu portarul dar șutul se duce alături. La faza imediat următoare, în minutul 20, Ștef înscrie pentru 2-0 din centrarea lui Ionuț. Până la pauză ambele formații își mai crează ocazii importante la cele două porți, fără rezultate pe tabelă.

În mitanul secund, Bradu controlează jocul cu mai multă siguranță la mijlocul terenului și își mărește avantajul prima dată în minutul 48. Ionuț Țăranu primește o pasă excelentă în banda dreaptă și, scăpat singur spre poartă, înscrie în colțul lung. 4-0 devine scorul după alte șapte minute după o nouă combinție Ștef – Țăranu, cel din urmă finalizând cu foarfecă laterală. Minutul 60 aduce a cincea reușită pentru gazde. Ionel Onița scapă singur cu portarul advers și înscrie din a doua încercare.

Golul de onoare al oaspeților a venit din penalty obținut într-una din rarele faze de poartă ale jucătorilor din Nocrich, în minutul 67. Execuție pe mijlocul porții și tabela s-a oprit la 5-1.

Minutul 75 a însemnat și oprirea jocului după ce formația oaspete a părăsit terenul sub formă de protest pentru decizia arbitrului de a acorda cartonaș roșu fundașului lui AS Nocrich.

AS Bradu:

Rezerve: Sancu, Păunescu, Rotar

Antrenor: Liviu Stan. Antrenor secund: Cătălin Mohanu

Cel mai probabil, rezultatul ce va fi omologat de AJF va fi 3-0 la ”masa verde” pentru Bradu.

În cadrul etapei a II-a a seriei a II-a a Ligii a V-a Progresul Dumbrăveni a învins cu 4-1, în deplasare, Voința Roșia iar Racovița a pierdut al doilea joc consecutiv, 2-3 pe teren propriu cu Corsav Veștem.