DSC_2314Astăzi, în ultimul meci al etapei a XVII-a a Ligii a IV-a, FC Hermannstadt s-a impus, scor 2-0, în fața formației FC Tălmaciu, într-un meci disputat pe stadionul Municipal. ”Alb-roșii” continuă astfel seria victoriilor ajungând la borna 17.

Prima ocazie a partidei a aparținut oaspeților care au avut o șansă foarte bună de a deschide scorul. Rămas în poziție unu-la-unu cu portarul Porcaru, atacantul Tălmaciului s-a grăbit șutând de la distanță peste poartă. Gazdele s-au impus treptat la cârma jocului iar până la gol, cea mai mare ocazie a reprezentat-o un șut din interiorul careului care a lovit ambele bare ale porții lui Tănăsoiu, precum și o reușită anulată fără proteste de ”tușierul” Bogdan Lucescu.

În ciuda jocului bun al echipei gazdă, golul a venit în urma unei greșeli a fundașilor tălmăceni care nu s-au înțeles la o minge lansată spre Adrian Greavu. Atacantul Hermannstadt-ului a profitat de respingerea ”moale” cu capul și a înscris printr-un șut în forță din interiorul careului. 1-0 în minutul 28.

În repriza secundă formația pregătită de Jean Gavrilă și-a dublat avantajul prin același Greavu din penalty.

FC Hermannstadt: F. Porcaru – I. Simion, R. Macrea, G. Bara, A. Hila. Campean, C. Trohin, D. Tătar, A. Greavu, C. Tineiu, C. Seiwerth. Rezerve: M. Zăvoi, C. Rodean, R. Bîrză, S. Rogozan, A. Mera, S. Bîgu, P. Drăgușin. Antrenor: Jean Gavrilă și Marian Mărgărit.

FC Tălmaciu: N. Tănăsoiu, I. Rus, A. Beu, F. Tâlvan, A. Fekete, T. Bolotă, N. Chirca, I. Tufiș, A. Butoi, V. Toma, A. Bârză. Rezerve: R. Ciorogariu, A. Stoica, M. Munteanu, A. Milea. Antrenor: Adrian Bârză.

Arbitri: Cristian Vieru, Bogdan Lucescu, Daniel Ciocănea.