IMG_4109FC Hermannstadt a început perioada jocurilor de verificare. Echipa antrenată de Marian Mărgărit a remizat sâmbătă 2-2 cu divizionara secundă CSM Râmnicu Vâlcea, iar duminică jucătorii ce au evoluat mai puțin în meciul cu Vâlcea au cedat 0-2 cu CS Șirineasa.

Sâmbătă nou-promovata în Liga a III-a, FC Hermannstadt s-a duelat cu CSM Râmnicu Vâlcea (Liga a II-a), grupare cu care a remizat 2-2 la capătul unui meci frumos reușit de ambele grupări.  Pentru Hermannstadt au marcat Alex Neacșa și Daniel Tătar.

În prima repriză FC Hermannstadt a jucat cu: H.Moldovan – Barbu, Tătaru, Bratu, P. Medeșan, Dâlbea, Necșulescu,, R.Lupu, A. Neacșa, M. Marcu și C. Seiwerth.

În partea secundă Mărgărit a mizat pe: L. Voicilă – D. Popa, G. Bâră, I. Tătaru, (Câmpeanu 60′), R. Cristiu, C. Trohin, Piko, Monea, D.Tătar, Tineiu și Rogozan.

Antrenor: Marian Mărgăritș și Cornel Cașolțan.

FC Hermannstadt – CS Șirineasa 0-2 (0-0, la pauză)

După ce sâmbătă a remizat 2-2 cu CSM Râmnicu Vâlcea, FC Hermanstadt a oferit șansa jucătorilor aflați în probe și juniorilor să evolueze contra unei divizionare terțe, CS Șirineasa.

La pauză scorul a fost 0-0, după ce echipa sibiană a irosit câteva oportunități bune de a înscrie.

După pauză, Marian Mărgărit a mizat pe mai mulți juniori, iar vizitatorii au marcat de două ori, câștigând astfel amicalul.

„Am testat jucători noi, unii cu experiență, rezultatul pozitiv. M-a interesat organizarea jocului pe faza defensivă, m-a interesat acest aspect. Suntem ușor în urmă cu pregătirea. Prima repriză am uitlizat o echipă mai experimentată și în repriza a doua am avut 8-9 juniori”, a declarat Marian Mărgărit, antrenor FC Hermannstadt.

FC Hermannstadt: Samoilă-  Simion, Bâră, Trohin, Popan – Goronea, Petrescu, Piko, Berar, Greavu, Tătar.

Au mai jucat: Zăvoi – Bîgu, Macrea, Câmpean,  Rodean, Seiwerth.