Gaz Metan Medias - Metalul Resita74Gaz Metan Mediaș a câștigat partida cu Metalul Reșița cu scorul de 3-0, la capătul unui meci în care Leo Grozavu a avut emoții serioase.

Scorul a fost deschis de Anițoiu care a înscris în propria poartă în tentativa de a respinge balonul în corner. Iulian Cristea a făcut 2-0 în minutul 66, iar Darius Olaru a închis tabela în minutul 83.

Meciul de la Mediaș a început cum nu se putea mai prost pentru gazde. Echipa lui Eugen Trică a beneficiat de o lovitură de lal 11 metri, pe care Feher a irosit-o, portarul Greab a parat lovitura, după care Manole a trimis mingea cu capul în bara transversală.

În minutul 13, Leo Grozavu a avut un duel cu centralul Andrei Antonie, fiind avertizat că va fi trimis în tribune.

În minutul 28, medieșenii trimit mingea în bară, iar în minutul 30, Buziuc trimite din foarfecă, însă Kololo intervine și respinge în corner.

Avea să fie 1-0 în minutul 37, după minute bune în care Gaz Metan Mediaș a pus presiune la poarta lui Kololo, Ciprian Petre a centrat în fața porții, iar Anițoiu a trimis nefericit în propria poartă. Pe finalul primei părți Greab are o nouă intervenție salutară în fața lui Skraparas.

După pauză echipa pregătită de Eugen Trică nu a mai contat în atac, iar Mediașul a irosit ocazii bune de a marca, iar în minutul 66, Iulian Cristea a „dublat” avantajul formației pregătite de Leo Grozavu.

În minutul 76, Buziuc vede al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

În minutul 83 Darius Olaru a marcat pentru 3-0 și a stabilit scorul final, la capătul unui contraatac ca la carte.

În urma succesului cu Metalul Reșița, Gaz Metan Mediaș acumulează 19 puncte și se menține în cursa pentru Liga 1.

Gaz Metan Medias - Metalul Resita77Oaspeții nu au contat în atac

Exceptând penalty-ul din prima repriză, urmată de bara lui Manole, Metalul Reșița nu a arătat la Mediaș ca o echipă aflată în foame de puncte. Elevii lui Eugen Trică au jucat la alibi permițându-le medieșenilor să își facă jocul fără probleme.

Doar după ce au încasat al treilea gol, reșițenii au mai expediat un șut la poarta lui Greab, goalkeeper-ul medieșenilor fiind nevoit să respingă în corner.

Iată cele două distribuții:

• Gaz Metan Mediaș: Greab – Roberto, Muth, Vișa, R. Trif, I. Cristea, Băjenaru,M. Stancu, C. Petre, Llullaku, Buziuc
    Rezerve: Botoșer, Dos Santos, Bic, Al. Munteanu, D. Olaru, Florean, Figliomeni.
    Antrenor: Leo Grozavu
  • Metalul Reșița: Kololo – Nogo, Modjieb, Anițoiu, Feher, M. Chițu, G. Ponoran, Skraparas, Bloju, Manole.
    Rezerve: Al. David, I. Szabo, Cr. Pușcaș, R. Cristian, Liuba, Krkelic.
    Antrenor: Eugen Trică

Gaz Metan Medias - Metalul Resita16S-a ținut un moment de reculegere

Întâlnirea de la Mediaș a fost precedată de un moment de reculegere ținut în memoria victimelor din clubul Colectiv din București, locație în care 27 de peroane și-au pierdut viața.

Nu este exclus ca partidele programate în acest week-end să fie amânate, asta în condițiile în care vor fi proclamate trei zile de doliu național.