Liderul ligii a III-a, seria a V-a a demonstrat încă odată că este pregătit pentru retur. Elevii lui Eugen Beza au învins cu 2-0 Industria Galda de Jos grație „dublei” semnată de Adrian Cîrstean.

Hermannstadt a început bine partida cu Industria Galda de Jos. Neacșa și Tătar au irosit două oportunități de a marca, în vreme ce Romică David ar fi putut deschide și el scorul pentru oaspeți. Adrian Cîrstean a deschis scorul în minutul 41, când a fructificat o centrare venită de pe partea stângă din direcția de atac a sibienilor.

După pauză cele două echipe au continuat jocul ofensiv, dar golul a venit tot la poarta echipei din județul Alba. Cîrstean a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 68.

Pe final portarul Horațiu Moldovan a avut câteva importante, demonstrând încă odată inspirația acestui transfer efectuat în această iarnă, în vreme ce restul achizițiilor au oferit și ele motive de mândrie conducătorilor sibieni.

FC HERMANNSTADT: Moldovan – Straulea (Cristiu – min. 75), Crisan (Oita – min. 70), Pirvulescu, Medesan, Dalbea (Bratima – min. 70), Necsulescu (Piko – min. 75), Neacsa (Unguru – min. 75), Tatar (Petrescu – min. 70), Monea si Cirstean (Fotescu – min. 70).

Antrenor: Eugen Beza

FC Hermannstadt va debuta vineri în meciurile oficiale, când va întâlni formația de pe locul secund, FC Zalău. Un eventual succes ar distanța echipa antrenată de Eugen Beza la șapte puncte, iar sibienii vor lua o opțiune și mai serioasă la promovare.