IMG_5367Meci spectaculos la Avrig, unde gruparea din localitate a întâlnit Avântul Reghin în turul secund al Cupei României.  La pauză scorul a fost 0-0, iar în partea secundă s-au marcat trei goluri, rezultatul final fiind 1-2.

Prima repriză a început cu o ploaie sănătoasă de vară, iar prima ocazie a fost la poarta grupării din Avrig. Neacșa a intervenit excelent la un șut puternic expediat de la 16 metri.

La poarta lui Negru, Cosovanu a trecut pe lângă deschiderea scorului. Fotbalistul lui Beza a fost egoist și a preferat să tragă din careu, în loc să îi paseze unui coechipier poziționat mai bine.

În repriza secundă prima ocazie periculoasă a gazdelor a fost transformată în gol de Cosovanu. Mijlocaşul gazdelor a înscris cu capul după o centrare de pe partea stângă și o ezitare a goalkeeper-ului de la Reghin.

Bucuria Avrigului a durat doar câteva minute asta deoarece Neacșa a greșit grav în careu, a comis lovitură de la 11 metri, iar Gabor a marcat pentru 1-1.

În minutul 90+2, rămasă în inferioritate numerică, Avântul Reghin a dat lovitura de grație în județul Sibiu, marcând pentru 1-2, fără ca gruparea din Avrig să mai poată reveni pe tabelă.

FC Avrig: Neacșa – Bucur, Anghel, Natea, Popa, Simion, E. Beza, Simion, Nasta, Cosovanu, Dugulan, Coman.

Rezerve: Cocârcă, Tatu, Iancu, Halmagy, Iacob, Risti, Sîrbu.

Antrenor: Eugen Beza

Avântul Reghin: V. Negru – C. Vedrariu, Sîplăcan, Fl. Truța, Suciu, P. Luga, R. Gabor, Fulop,Murar, Dezsi.

Rezerve: Bakoș.